Products

From Wiki Of Glory
Jump to: navigation, search

First World War products

Here a list of WW1 Wings of War & Wings of Glory products, with the cards and miniatures included in them.


Miniatures

Wings of War - DeLuxe set

A, B, C, D maneuvre decks

2 x A, B damage deck

Bomb, target, machineguns, trench cards

SPAD XIII S7206 Maggiore Francesco Baracca 91a Squadriglia Regio Esercito (Italy)

Albatros D.Va Unknown serial Oberleutnant Ernst Udet Jasta 37 Luftstreitkräfte (Germany)

Sopwith Camel B6313 Major William George Barker 66 Squadron Royal Air Force (UK)

Fokker Dr.I 425/17 Rittmeister Manfred von Richthofen Jasta 11 Luftstreitkräfte (Germany)


Wings of War - DeLuxe set - 2nd Edition

A, B, C, D maneuvre decks

2 x A, B damage deck

Bomb, target, machineguns, trench cards

SPAD XIII Second Lieutenant Frank Luke Jr. 27th Aerosquadron U.S. Air Service

Albatros D.Va Oberleutnant Paul Bäumer & Leutnant Wilhelm Lehmann Jasta 5 Luftstreitskräfte

Sopwith Camel B7270 Captain Arthur Roy Brown & Captain Oliver William Redgate 209 Squadron Royal Air Force

Fokker Dr.I 127/17 Rittmeister Manfred von Richthofen Jasta 11 Luftstreitkräfte


Wings of War - Balloon Busters

R maneuvre deck

A, D damage decks

Target, AA guns, machineguns, trench cards

Nieuport 16 Adjutant Henry de Guibert & Lieutenant Henry Lecour Grandmaison 62è Escadrille Aviation Militaire

Nieuport 16 Sergent Norman Prince & Sergent Charles Chouteau Johnson 124è Escadrille "Lafayette" Aviation Militaire

Caquot M - Achthundert English Ae 800


Wings of War - Airplane packs 1

WOW107A SPAD XIII S7206 Maggiore Francesco Baracca 91a Squadriglia

WOW107B Spad XIII René Paul Fonck

WOW107C Spad XIII Edward Vernon Rickenbacker

WOW108A Sopwith Camel B6313 William George Barker 66 Squadron Royal Air Force

WOW108B Sopwith Camel B3781 Aubrey Beauclerk Ellwood

WOW108C Sopwith Camel Sk7 Jan Olieslagers

WOW109A Albatros D.Va Ernst Udet

WOW109B Albatros D.Va Ludwig Weber

WOW109C Albatros D.Va Kurt Jentsch

WOW110A Fokker Dr.I 425/17 Manfred von Richthofen

WOW110B Fokker Dr.I 213/17 Fritz Kempf

WOW110C Fokker Dr.I 433/17 Arthur Rahn


Wings of War - Airplane packs 2

WOW112A Fokker D.VII Hermann Göring

WOW112B Fokker D.VII Hugo Schäfer

WOW112C Fokker D.VII Ernst Udet

WOW113A Sopwith Snipe E8102 William George Barker 201 Squadron Royal Air Force

WOW113B Sopwith Snipe Thomas Charles Richmond Baker

WOW113C Sopwith Snipe Clement Verner Ryrie

WOW114A LFG Roland C.II Unknown serial Manfred von Richthofen Kagohl 2/Kasta 8

WOW114B LFG Roland C.II Richard Seibert & Arthur Pfleger

WOW114C LFG Roland C.II Luftstreitkräfte

WOW115A De Havilland D.H. 4 Egbert Cadbury & Robert Leckie

WOW115B AIRCO D.H. 4 American Expeditionary Force

WOW115C De Havilland D.H. 4 Alfred Clayburn Atkey


Wings of War - Airplane packs 3

WW13A Nieuport 17 1844 Gervais Lufbery & Georges Thenault France

WW13B Nieuport 17 1490 Charles Nungesser France

WW13C Nieuport 23 Kibanov Russia

WW13D Albatros D.III Godwin Brumowski Austria

WW13E Albatros D.III Ludwig Hautzmayer Austria

WW13F Albatros D.III Werner Voss Germany

WW13G Ufag C.I Flick 23/D Austria

WW13H Ufag C.I Luftfahrtruppen 1 Austria

WW13i Ufag C.I Luftfahrtruppen 2 Austria

WW13J RAF R.E. 8 John Longton & Thomas Carson Great Britain

WW13K RAF R.E. 8 Gerald Ferguson & 2nd Class Air Mechanic Fry Great Britain

WW13L RAF R.E. 8 Aviation Militaire Belgium


Wings of War - Airplane packs 4

R.A.F. SE5a C1904 Major Colonel William Avery Bishop 85 Squadron Royal Air Force

R.A.F. SE5a D3511 Major Roderic Stanley Dallas 40 Squadron Royal Air Force

R.A.F. SE5a F8010 Lieutenant Joseph Elwood Boudwin 25th Aero Squadron United States Air Service

Pfalz D.III Leutnant Fritz Höhn Jasta 21s Luftstreitkräfte

Pfalz D.III Leutnant Hans Klein Jasta 10 Luftstreitkräfte

Pfalz D.IIIa Vizefeldwebel Max Holtzem Jasta 16b Luftstreitkräfte

Breguet BR.14 B2 Capitaine Hubert De Greffier & Sergent Auguste Marseille BR 107 Aviation Militaire

Breguet BR.14 B2 Caporal Georges Théophile Grebil & Aspirant Edmond Charles Carron BR 129 Aviation Militaire

Breguet BR.14 B2 First Lieutenant Robert G. Browning & First Lieutenant James E. Duke Jr. 96th Squadron American Expeditionary Force

Rumpler C.IV - 2.Marine Feld Flieger Abteilung Luftstreitkräfte

Rumpler C.IV - - Luftstreitkräfte

Rumpler C.IV - - Luftstreitkräfte


Wings of Glory - Duel Pack 1

C, D maneuvre decks

A damage deck

Bomb, target, machineguns, trench cards

Sopwith Camel B7270 Captain Arthur Roy Brown & Captain Oliver William Redgate 209 Squadron Royal Air Force

Fokker Dr.I 127/17 Rittmeister Manfred von Richthofen Jasta 11 Luftstreitkräfte


Wings of Glory - Duel Pack 2

A, B maneuvre decks

A damage deck

Bomb, target, machineguns, trench cards

SPAD XIII Second Lieutenant Frank Luke Jr. 27th Aerosquadron U.S. Air Service

Albatros D.Va Oberleutnant Paul Bäumer & Leutnant Wilhelm Lehmann Jasta 5 Luftstreitskräfte


Wings of Glory - Airplane packs 1

WOW107A Spad XIII Edward Vernon Rickenbacker

WOW107B Spad XIII Coadou

WOW107C Spad XIII Madon

WOW108A Sopwith Camel B6313 William George Barker 66 Squadron Royal Air Force

WOW108B Sopwith Camel B3781 Aubrey Beauclerk Ellwood

WOW108C Sopwith Camel B6327 Flight Sub Lieutenant Harold Francis Stackard 9 Naval Royal Naval Air Service

WOW109A Albatros D.Va Ernst Udet

WOW109B Albatros D.Va Von Hippel

WOW109C Albatros D.Va Jacobs

Fokker Dr.I 425/17 Manfred von Richthofen

Fokker Dr.I Leutnant Hans Kirschstein Jasta 6 Luftstreitkräfte (Germany)

Fokker Dr.I Leutnant Lothar von Richthofen Jasta 11 Luftstreitkräfte (Germany)


Wings of Glory - Airplane packs 2

Fokker D.VII Hermann Göring

Fokker D.VII Gotthard Sachsenberg

Fokker D.VII Rudolf Stark

Sopwith Snipe E8102 William George Barker 201 Squadron Royal Air Force

Sopwith Snipe E6350 Major Alexander Kazakov Slavo-British Air Detachment British Joint Military forces (UK-Russia)

Sopwith Snipe E6351 Kapitan Grigoriy Stepanovich Sapozhnikov 1 Istrebitel'nyi Aviaotryad Voenno-Vozdushnye Sily Raboche-Krest'yanskoi Krasnoi Armii (Soviet)

LFG Roland C.II Unknown serial Manfred von Richthofen Kagohl 2/Kasta 8

LFG Roland C.II Luftstreitkräfte

LFG Roland C.II FFA 292B Luftstreitkräfte

AIRCO D.H. 4 50th Squadron American Expeditionary Force

AIRCO D.H. 4 Flight Lieutenant Frederick Sidney Cotton Lieutenant Eric Bourne Coulter Betts Royal Naval Air Services

AIRCO D.H. 4 Squadron Leader Charles Philip Oldfield Bartlett Air Mechanic First Class Walter Naylor 5 Naval Squadron Royal Naval Air Services


Wings of Glory - Airplane packs 3

Nieuport 17 2614 Capitano Francesco Baracca 70a Squadriglia Regio Esercito

Nieuport 17 1490 Charles Nungesser Escadrille N 65 France

Nieuport 17 1803 Lieutenant William Thaw and Sergent Gervais Raoul Lufbery Escadrille N 124 "Lafayette" France

Albatros D.III Leutnant Hermann Frommherz Jasta 2 "Boelcke" Germany

Albatros D.III Stabsfeldwebel Kurt Gruber Flick 41J Austria

Albatros D.III Rittmeister Manfred von Richthofen Jasta 11 Germany

Ufag C.I - Austria

Ufag C.I Flick 62S Austria

Ufag C.I - Austria

RAF R.E. 8 30 Squadron Royal Flying Corps

RAF R.E. 8 2nd Lieutnant George Richard Thomas Marsh 2nd Lieutnant Ian MacKay Dempster 52 Squadron Royal Flying Corps

RAF R.E. 8 59 Squadron Royal Flying Corps


Wings of Glory - Airplane packs 4

R.A.F. SE5 A8936 Captain Major William Avery Bishop 60 Squadron Royal Flying Corps

R.A.F. SE5a D3511 Major Roderic Stanley Dallas 40 Squadron Royal Air Force

R.A.F. SE5a B4863 Captain James T. B. McCudden 56 Squadron Royal Flying Corps

Pfalz D.IIIa Unknown serial Hauptmann Oskar Gustav Rudolf Berthold Jagdgeschwader II Luftstreitkräfte

Pfalz D.IIIa Unknown serial Vizefeldwebel Max Holtzem Jasta 16b Luftstreitkräfte

Pfalz D.III 1370/17 Leutnant Werner Voss Jasta 10 Luftstreitkräfte

Breguet BR.14 B2 Unknown serial Escadrille Br 111 Aviation Militaire

Breguet BR.14 B2 1205 Adjutant Georges Audinot Aspirant Adrien Hellouin de Cénival Escadrille Br 127 Aviation Militaire

Breguet BR.14 A2 4876 Lieutenant Gilbert Stanley Lieutenant Harry T. Folger 96th Squadron American Expeditionary Force

Rumpler C.IV 8231/17 Luftstreitkräfte

Rumpler C.IV 8256/17 Luftstreitkräfte

Rumpler C.IV 8518/16 Leutnant Ziegert Flieger-abteilung 209 Luftstreitkräfte


Wings of Glory - Airplane packs 5

Fokker E.III Oberleutnant Max Immelmann Feld Flieger Abteilung 62 Luftstreitskräfte

Fokker E.III Hauptmann Hans Joachim Buddecke 6 Bölük Kuvva-i Havvaiye

Fokker A.III Leutnant Ludwig Hautzmayer Flik 19 Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen

Halberstadt D.III - Kampfgeschwader II Luftstreitskräfte (Germania)

Halberstadt D.III - - Luftstreitskräfte (Germania)

Halberstadt D.III - - Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen (Austria)

Morane-Saulnier Type N Adjutant Jean Navarre Escadrille MS 12 Aéronautique Militaire

Morane-Saulnier Type N 388 Sergent Eugène Gilbert Escadrille MS 23 Aéronautique Militaire

Morane Saulnier Type N Chaput's Morane Saulnier Sergent Jean Chaput Escadrille N 31 Aéronautique Militaire

AIRCO D.H. 2 Major Lanoe George Hawker 24 Squadron Royal Flying Corps

AIRCO D.H. 2 Captain John Oliver Andrews 24 Squadron Royal Flying Corps

AIRCO D.H. 2 Captain Robert Henry Magnus Spencer Saundby 24 Squadron Royal Flying Corps


Wings of Glory - Airplane packs 6

Hanriot Hd.1 7517 Tenente Silvio Scaroni 76a Squadriglia Regio Esercito (Italy)

Hanriot Hd.1 Unknown Serial Tenente Mario Fucini 78a Squadriglia Regio Esercito (Italy)

Hanriot Hd.1 HD 23 Mayor Willy Coppens 9me Escadrille Aviation Militaire (Belgium)

Aviatik D.I Oberleutnant Frank Linke-Crawford Flik 60J Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen

Aviatik D.I Hauptman Karl Sabeditsch Fluggeschwader I Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen

Aviatik D.I Flieger Feldwebel Karl Turek Flik 74J Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen

Sopwith Triplane N533 Lieutenant Colonel Raymond Collishaw 10 Naval Royal Naval Air Service (UK)

Sopwith Triplane N500 Major Roderic Stanley Dallas 1 Naval Royal Naval Air Service (UK)

Sopwith Triplane N5493 Captain Robert Alexander Little 8 Naval Royal Naval Air Service (UK)

Siemens-Schuckert D.III Leutnant Helmut Lange Kest 5 Luftstreitkräfte

Siemens-Schuckert D.III Leutnant Josef Veltjens Jasta 15 Luftstreitkräfte

Siemens-Schuckert D.III Leutnant Oliver von Beaulieu-Marconnay Jasta 15 Luftstreitkräfte


Wings of Glory - Airplane packs 7

Albatros D.II D.386/16 Hauptmann Oswald Boelcke Jasta 2 Luftstreitkräfte

Albatros D.II 491/16 Leutnant Manfred von Richthofen Jasta 2 Luftstreitkräfte

Albatros D.II 53.11 Oberleutnant Rudolf Szepessy-Sokoll Flik 3 Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen

SPAD VII 23 Squadron Royal Flying Corps

SPAD VII Capitaine Georges Guynemer Escadrille N 3 Aviation Militaire

SPAD VII Captain Robert Soubiran 103rd Aero Squadron United States Air Service

Bristol F.2B Fighter Lieutenant Anthony J. Arkell 39 Squadron Royal Air Force

Bristol F.2B Fighter Captain William Frederick James Harvey Captain Dennis Edward Francis Waight 22 Squadron Royal Flying Corps

Bristol F.2B Fighter Lieutenant Eustace Slade Headlam Lieutenant Edward B. S. Beaton 1 Squadron Australian Flying Corps

Halberstadt CL.II Pionier Paul Schwarze Unteroffizier Franz Schumm Schlachtstaffel 26b Luftstreitkräfte

Halberstadt CL.II Schlachtstaffel 23b Luftstreitkräfte

Halberstadt CL.II Unteroffizier Max Niemann Vizefeldwebel Rudolf Kolodzicj Schlasta 21 Luftstreitkräfte


Wings of Glory - Airplane packs 8

Fokker E.V 146/18 Oberleutnant Erich Lowenhardt Jasta 10 Luftstreitkräfte

Fokker E.V Leutnant zur See Theodor Osterkamp Marine Feld Jasta II Kaiserliche Marine

Fokker E.V 137/18 Vizefeldwebel Karl Sharon Marine Feld Jasta II Kaiserliche Marine

Nieuport Ni. 28 Major Harold Evans Hartney 27th Aero Squadron United States Air Service

Nieuport Ni. 28 2nd Lieutenant Ralph Ambrose O’Neill 147th Aero Squadron United States Air Service

Nieuport Ni. 28 1st Lieutenant Edward Rickenbacker 94th Aero Squadron United States Air Service

Macchi M.5 7068 Fähnrich in der Reserve, Matrosenkorps, Friedrich Welker Santa Caterina Kaiserliche und Koenigliche Seeflieger

Macchi M.5 Lieutenant Willis Bradley Haviland TNAS Porto Corsini United States Navy

Macchi M.5 Tenente di Vascello Domenico Arcidiacono 261a Squadriglia Regia Marina

Hannover CL.IIIa 3892/18 Unteroffizier Rudolf Hager Unteroffizier Otto Weber Luftstreitkräfte

Hannover CL.IIIa Vizefeldwebel Johan Baur Leutnant Georg von Hengl Feldflieger Abteilung 295 Luftstreitkräfte

Hannover CL.IIIa - - Luftstreitkräfte


Wings of Glory - Airplane packs 9

Nieuport 11 940 Sous-lieutenant Jean Chaput Escadrille 57 Aviation Militaire

Nieuport 11 1344 Sous-lieutenant Armand de Turrenne 48me Escadrille Aviation Militaire

Nieuport 11 2265 Sottotenente Gianni Ancillotto 77a Squadriglia Regio Esercito

Phönix D.I Fregattenleutnant Friedrich Lang Seeflugstation Pola Kaiserliche und Koenigliche Seeflieger

Phönix D.I Offizierstellvertreter Karl Urban Flik 14 J Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen

Phönix D.I Offizierstellvertreter Kurt Gruber Flik 60 J Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen

Sopwith 1 ½ Strutter Adjudant Dieudonné Costes Sous-lieutenant Henri Astor Escadrille N 391 Aviation Militaire

Sopwith 1 ½ Strutter Flight Sub-Lieutenant Raymond Collishaw Air Mechanic 1st Class Richard Stretton Portsmouth No.3 Wing Royal Navy Air Service

Sopwith 1 ½ Strutter Squadron 76 Royal Air Force

Albatros C.III Leutnant Erwin Bohme Leutnant Ladermacher Kasta 10 Kagohl 2 Luftstreitkräfte

Albatros C.III - - Umur-u Havaiye Müfettişliği

Albatros C.III - - Luftstreitkräfte


Wings of Glory - Special packs

Caproni Ca 3 Tenente Casimiro Buttini, Sergente Luigi Remitti 3a Squadriglia Regio Esercito

Caproni Ca 3 - CEP 115 Aviaton Militaire

Caproni Ca 3 4187 Capitano Federico Zappelloni Major Fiorello La Guardia 13a Squadriglia Regio Esercito

Caproni Ca 3 11505 Capitano Giuido Taramelli 1a Squadriglia Regio Esercito

Gotha G.V Oberleutnant Walter Aschoff, Leutnant Kollerg, Vizefeldwebel Mayer Kagohl 3/Kasta 17 Luftstreitkräfte

Gotha G.V Leutnant von Korff, Leutnant von Zedlitz, Gefreiter Speyer Kagohl 3 Luftstreitkräfte

Zeppelin Staaken R.VI R.28 Hauptmann Arthur Schoeller Riesenflieger-Abteilung 501 Luftstreitkräfte

Zeppelin Staaken R.VI R.33 Hauptmann Erich Schilling Riesenflugzeug-Abteilung 500 Luftstreitkräfte

Handley Page O/400 Royal Naval Air Service

Handley Page O/400 Captain Ross MacPherson Smith 1 Squadron Australian Flying Corps

Cards

Wings of War - Famous Aces

A, B, C, D maneuvre decks

A damage deck

SPAD XIII Captain Edward Vernon Rickenbacker 94th Aerosquadron U.S. Air Service (USA)

SPAD XIII Capitano Fulco Ruffo di Calabria 91a Squadriglia Regio Esercito (Italy)

SPAD XIII Capitaine René Paul Fonck Spa 103 Aviation Militaire (France)

SPAD XIII Capitaine Georges Guynemer Spa 3 Aviation Militaire (France)

SPAD XIII S7206 Maggiore Francesco Baracca 91a Squadriglia (Italy)

Albatros D.Va Leutnant Ludwig Weber Jasta 84 Luftstreitkräfte (Germany)

Albatros D.Va Leutnant Hans Böhning Jasta 79b Luftstreitkräfte (Germany)

Albatros D.Va Oberleutnant Ernst Udet Jasta 37 Luftstreitkräfte (Germany)

Albatros D.Va Vizefeldwebel Kurt Jentsch Jasta 61 Luftstreitkräfte (Germany)

Sopwith Camel Unknown serial Oberleutnant Otto Kissenberth Jasta 23 Luftstreitkräfte (Germany)

Sopwith Camel B3781 Flight Sub-Lieutenant Aubrey Beauclerk Ellwood 3 Naval Royal Naval Air Service (UK)

Sopwith Camel N6812 Lieutenant Stuart Douglas Culley Experimental Centre of Martlesham Heath Royal Air Force (UK)

Sopwith Camel B6313 Major William George Barker 66 Squadron Royal Air Force (UK)

Sopwith Camel Sk7 Lieutenant Jan Olieslagers 9me Escadrille de Chasse Aviation Militaire (Belgium)

Fokker Dr.I 425/17 Rittmeister Manfred von Richthofen Jasta 11 Luftstreitkräfte (Germany)

Fokker Dr.I Leutnant Fritz Kempf Jasta 2 “Boelcke” Luftstreitkräfte (Germany)

Fokker Dr.I Leutnant Arthur Rahn Jasta 19 Luftstreitkräfte (Germany)

Fokker Dr.I Leutnant Werner Voss Jasta 29 Luftstreitkräfte (Germany)

Sopwith Triplane N5493 Captain Robert Alexander Little 8 Naval Royal Naval Air Service (UK)

Sopwith Triplane N500 Major Roderic Stanley Dallas 1 Naval Royal Naval Air Service (UK)

Sopwith Triplane N533 Lieutenant Colonel Raymond Collishaw 10 Naval Royal Naval Air Service (UK)

Sopwith Triplane Flight Sub-Lieutenant Thomas Grey Culling 1 Naval Royal Naval Air Service (UK)

The promotional card inside the box is a Ufag C.I - Flick 66/K - Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen (Austria), pilot and gunner unknown.

The first print run, for a mistake, contained three copies of the Ufag above and two copies of the "Lightning Bolt" SPAD XIII of Captain Harvey Weir Cook, 94th Aerosquadron U.S. Air Service (USA).

Another promotional card has been added since December 2005: Nieuport 17 of Maresciallo Ernesto Cabruna, 80a Squadriglia Regio Esercito (Italy - color scheme identical to another Ni.17 in Burning Drachens)


Wings of War - Watch your back!

E, F, G, H maneuvre decks

B damage deck

Target cards

Nieuport 11 Leutnant Gustav Leffers Jasta 1 Luftstreitkräfte (Germany)

Nieuport 11 Adjudant Abel Louis Camille Fernande De Neef 1ère Escadrille Aviation Militaire (Belgium)

Nieuport 11 1344 Capitaine Armand de Turrenne 48me Escadrille Aviation Militaire (France)

Nieuport 11 Sous Lieutenant Jean M.D. Navarre 67me Escadrille Aviation Militaire (France)

Nieuport 11 Sergente Alvaro Leonardi 80a Squadriglia Regio Esercito (Italy)

Nieuport 11 Tenente Alessandro Buzio 75a Squadriglia Regio Esercito (Italy)

Nieuport 11 Polkovnik Alexander Kazakov 19-yj Korpusnoj Aviacionyj Otriad Imperatorskij Voenno-vozdusnyh Flot (Russia)

Hanriot Hd.1 7517 Tenente Silvio Scaroni 76a Squadriglia Regio Esercito (Italy)

Hanriot Hd.1 Unknown Serial Tenente Mario Fucini 78a Squadriglia Regio Esercito (Italy)

Hanriot Hd.1 562 Sergente Antonio Bogliolo 81a Squadriglia Regio Esercito (Italy)

Hanriot Hd.1 HD 78 Lieutenant Jan Olieslagers 9me Escadrille Aviation Militaire (Belgium)

Hanriot Hd.1 HD 23 Mayor Willy Coppens 9me Escadrille Aviation Militaire (Belgium)

Halberstadt D.III - Kampfgeschwader II Luftstreitkräfte (Germany)

Halberstadt D.III - Kampfgeschwader II Luftstreitkräfte (Germany)

Halberstadt D.III - - Luftstreitkräfte (Germany)

Halberstadt D.III - - Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen (Austria)

Ufag C.I - - Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen (Austria)

Ufag C.I - Flik 23/D Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen (Austria)

Ufag C.I - - Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen (Austria)

AIRCO D.H. 4 - - American Expeditionary Force (USA)

De Havilland D.H. 4 Major Egbert Cadbury & Captain Robert Leckie 212 Squadron Royal Air Force (UK)

De Havilland D.H. 4 Second Lieutenant Alfred Clayburn Atkey 18 Squadron Royal Flying Corps (UK)

Siemens-Schuckert D.I Hauptmann Hans von Hünerbein Jasta 5 Luftstreitkräfte (Germany)

Siemens-Schuckert D.I Luftstreitkräfte (Germany)

The promotional card inside the box is the "Lightning Bolt" SPAD XIII of Captain Harvey Weir Cook, 94th Aerosquadron U.S. Air Service (USA).


Wings of War - Burning Drachens

I, J maneuvre decks

A, C, D damage decks

Target, AA guns, machineguns, trench cards

Nieuport 17 Sous Lieutenant Charles Nungesser 65è Escadrille Aviation Militaire (French)

Nieuport 17 Sergent Gervais Raoul Lufbery 124è Escadrille "Lafayette" Aviation Militaire (French)

Nieuport 17 Captain Albert Ball 60 Squadron Royal Flying Corps (UK)

Nieuport 17 Sottotenente Giannino Ancillotto 80^ Squadriglia Regio Esercito (Italy)

Nieuport 17 Caporale Attilio Imolesi 79^ Squadriglia Regio Esercito (Italy)

Nieuport 17 Plutonier Aviator Ioan Muntenescu Escadrila Nieuport N. 11 Corpul Aerian Roman (Romania)

Nieuport 17 Unteroffizier Paul Bäumer Fliegerabteilung 7 Luftstreitkräfte (Germany)

Nieuport 17 Vecihi Hürkuþ - Kuvva-i Havvaiye (Turkey)

Nieuport 23 Kibanov 22-yj Korpusnoj Aviacionyj Otriad Imperatorskij Voenno-vozdusnyh Flot (Russia)

Nieuport 23 Lieutenant Edmond Thieffry 5è Escadrille de Chasse Aviation Militaire (Belgium)

Albatros D.III Hauptmann Godwin Brumowski Flik 41J Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen (Austria)

Albatros D.III Oberleutnant Ludwig Hautzmayer Flik 61J Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen (Austria)

Albatros D.III Leutnant Werner Voss Jasta 2 Luftstreitkräfte (Germany)

Pfalz D.III Leutnant Fritz Höhn Jasta 21s Luftstreitkräfte (Germany)

Pfalz D.III Leutnant Hans Klein Jasta 10 Luftstreitkräfte (Germany)

Pfalz D.IIIa Vizefeldwebel Max Holtzem Jasta 16b Luftstreitkräfte (Germany)

A German Parseval-Sigsfeld

A British Parseval-Sigsfeld

A French Caquot M

A U.S. Caquot M

Two German Achthundert English Ae 800

An Austrian Achthundert English Ae 800

An Italian Avorio-Prassone AP


Wings of War - Flight of the Giants

2 x XA, 1 x XB, 1 x XC, 2 x XD maneuvre decks

B damage deck

Bomb and target cards

Caproni Ca 3 Tenente Casimiro Buttini, Sergente Luigi Remitti 3a Squadriglia Regio Esercito

Caproni Ca 3 Capitano Guido Taramelli 1a Squadriglia Regio Esercito

Caproni Ca 3 - CEP 115 Aviaton Militaire

Friedrichshafen G.III Leutnant der Reserve Otto Georg, Hauptmann Fritz Eckstein, Leutnant Leo Gerhard von Heydebreck Bogohl 5/Bosta 6 Luftstreitkräfte

Friedrichshafen G.III Hauptmann Pfeifer, Leutnant Langerfeld, Leutnant Schmidt Bogohl 2 Luftstreitkräfte

Friedrichshafen G.III - 4ème Escadrille d'observation Aviaton Militaire

Gotha G.V Oberleutnant Walter Aschoff, Leutnant Kollerg, Vizefeldwebel Mayer Kagohl 3/Kasta 17 Luftstreitkräfte

Gotha G.V Leutnant von Korff, Leutnant von Zedlitz, Gefreiter Speyer Kagohl 3 Luftstreitkräfte

Zeppelin Staaken R.VI Hauptmann Arthur Schoeller Riesenflieger-Abteilung 501 Luftstreitkräfte

Zeppelin Staaken R.VI Hauptmann Erich Schilling Riesenflugzeug-Abteilung 500 Luftstreitkräfte

Caproni Ca 42 Maggiore Luigi Carnevale, Sottotenente Alessandro Borrello 181a Squadriglia Regio Esercito

Caproni Ca 42 Capitano Cola Leone De Renzis, Sergente Mario Occa 182a Squadriglia Regio Esercito

Curtiss H.16 - Lough Foyle Naval Air Station United States Naval Air Service

Felixstowe F.2A Flight Commander Gerald E. Livock, Flight Commander Robert Leckie Felixstowe Naval Air Station Royal Air Force

Handley Page O/400 Flight Lieutenant E. R. Barker, Flight Sub-Lieutenant F. H. Hudson 7 Squadron Royal Naval Air Service

Handley Page O/400 Captain Ross MacPherson Smith 1 Squadron Australian Flying Corps


Wings of War - Recon patrol

D, K maneuvre decks

Target/trench card

Sopwith Triplane Flight Lieutenant Harold Thomas Mellings 2 Wing Royal Naval Air Service (UK)

Sopwith Triplane Flight Lieutenant Forster Herbert Martin Maynard 1 Naval Royal Naval Air Service (UK)

Sopwith Triplane Flight Lieutenant Charles Dawson Booker 8 Naval Royal Naval Air Service (UK)

Sopwith Triplane Quartier-maître Henri Le Garrec Dunkerque escadrille Aviation Maritime (France)

Fokker Dr.I Leutnant Lothar von Richthofen Jasta 11 Luftstreitkräfte (Germany)

Fokker Dr.I Leutnant Werner Steinhauser Jasta 11 Luftstreitkräfte (Germany)

Fokker Dr.I Leutnant Hans Kirschstein Jasta 6 Luftstreitkräfte (Germany)

Fokker Dr.I Leutnant Rudolf Klimke Jasta 27 Luftstreitkräfte (Germany)

Fokker Dr.I Vizefeldwebel Paul Bäumer Jasta 2 "Boelcke" Luftstreitkräfte (Germany)

Breguet BR.14 B2 - BR 107 Aviation Militaire (France)

Breguet BR.14 B2 - BR 129 Aviation Militaire (France)

Breguet BR.14 B2 - - Kuvva-i Havvaiye (Turkey)

Breguet BR.14 B2 - 96th Squadron American Expeditionary Force (USA)

Breguet BR.14 B2 Locotenet observator Dumitru Bãdulescu & Plutonier Iliescu Teodor Leu Escadrila F.4 Corpul Aerian Roman (Romania)

LFG Roland C.II Unknown serial Leutnant Manfred von Richthofen Kagohl 2/Kasta 8 Luftstreitkräfte (Germany)

LFG Roland C.II - Kagohl 2/Kasta 8 Luftstreitkräfte (Germany)

LFG Roland C.II Leutnant Richard Seibert & Hauptmann Arthur Pfleger Feldflieger Abteilung 5b Luftstreitkräfte (Germany)

LFG Roland C.II Vizefeldwebel Fritz Gustav August Kosmahl & Oberleutnant der Landwehr Josef Neubürger Feldflieger Abteilung 22 Luftstreitkräfte (Germany)

LFG Roland C.II - - Luftstreitkräfte (Germany)

RAF R.E. 8 Lieutenant John Longton & 2nd Lieutenant Thomas Long Carson 4 Squadron Royal Flying Corps (UK)

RAF R.E. 8 2nd Lieutenant Gerald William Ferguson & 2nd Class Air Mechanic Fry 16 Squadron Royal Flying Corps (UK)

RAF R.E. 8 Lieutenant Henry Neilson Wrigley & Lieutenant John Riggal Blair 69 Squadron Australian Flying Corps (Australia)

RAF R.E. 8 - - Aviation Militaire (Belgium)

Pomilio PC Capitano Luigi Bourlot & Tenente Aldo Magistrelli 131a Squadriglia Regio Esercito (Italy)

Pomilio PC Sergente Rachele Mori & Tenente Domenico D'Alessandro 131a Squadriglia Regio Esercito (Italy)

Pomilio PC Sergente Mario Canova & Capitano Pietro Rocca 132a Squadriglia Regio Esercito (Italy)

Promotional cards:

SPAD XIII Captain James Fitz-Morris 23 Squadron Royal Flying Corps (UK)

Nieuport 21 Kapitan 2 ranga Aleksandr Nikolaevich Prokof'ev-Severskiy 2 stanciya aviacii Baltiiskogo morya Imperatorskij Voenno-vozdusnyh Flot (Russia)

Albatros D.III Feldwebel Eugen Bönsch Flik 51J Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen (Austria)


Wings of War - Top Fighters

L, M maneuvre decks

Fokker D.VII Oberleutnant Ernst Udet Jasta 4 Luftstreitkräfte (Germany)

Fokker D.VII Leutnant Hugo Schäfer Jasta 15 Luftstreitkräfte (Germany)

Fokker D.VII Offizierstellvertreter Willi Hippert Jasta 74 Luftstreitkräfte (Germany)

Fokker D.VII Oberleutnant Hermann Göring Jagdgeschwader 1 Luftstreitkräfte (Germany)

Fokker D.VII Leutnant zur See Gotthard Sachsenberg Marine Jagdgruppe Flandern Marine Fliegertruppe (Germany)

Fokker D.VII - - Lithuanian Karo Aviacijos (Lithuania)

Fokker D.VII Kapitan Stefan Bastyr III Grupa Lotnicza Wojska Lotnicze (Poland)

Fokker D.VII - 8 Vörös Repülocsapat Vörös Légjárócsapat (Hungary)

Fokker D.VII - 8 Vörös Repülocsapat Vörös Légjárócsapat (Hungary)

Fokker D.VII - - Ceskoslovenske Letectvo (Czech Republic)

Fokker D.VII - 2 Istrebitel'nyi Aviaotryad Voenno-Vozdushnye Sily Raboche-Krest'yanskoi Krasnoi Armii (Soviet)

Fokker D.VII - Getmanat and Directroija Povitrovvi Fl'ot (Ukrainia)

Sopwith Snipe E8102 Major William George Barker 201 Squadron Royal Air Force (UK)

Sopwith Snipe Lieutenant E. Mulcair 43 Squadron Royal Air Force (UK)

Sopwith Snipe Captain Thomas Charles Richmond Baker 4 Squadro Australian Flying Corps (Australia)

Sopwith Snipe Lieutenant Clement Verner Ryrie 4 Squadron Australian Flying Corps (Australia)

Sopwith Snipe E6351 Kapitan Grigoriy Stepanovich Sapozhnikov 1 Istrebitel'nyi Aviaotryad Voenno-Vozdushnye Sily Raboche-Krest'yanskoi Krasnoi Armii (Soviet)

Sopwith Snipe - 2 Istrebitel'nyi Aviaotryad Voenno-Vozdushnye Sily Raboche-Krest'yanskoi Krasnoi Armii (Soviet)

Sopwith Snipe E6350 Major Alexander Kazakov Slavo-British Air Detachment British Joint Military forces (UK-Russia)

Promo:

Sopwith Camel - - Voenno-Vozdushnye Sily Raboche-Krest'yanskoi Krasnoi Armii (Soviet)

Breguet BR.14 A2 Kapitan Jerzy Kossowski & Sous Lieutenant Julien Grand 39 Eskadra Breguetòw Wojska Lotnicze (Poland- France)

Nieuport 23 N. A. Jakovitsky 1-yi Morskoi Istrebitel'nyi Otryad - Severnyi Gidroaviadivizion Voenno-Vozdushnye Sily Raboche-Krest'yanskogo Krasnogo Flota (Soviet)


Wings of War - Dogfight

N, O maneuvre decks

RAF S.E.5a C1904 Captain William Avery Bishop 85 Squadron Royal Flying Corps

RAF S.E.5a D3511 Major Roderic Stanley Dallas 40 Squadron Royal Flying Corps

RAF S.E.5a Second Lieutenant P. D. Learoyd 40 Squadron Royal Flying Corps

RAF S.E.5a B4863 Captain James Thomas Byford McCudden 56 Squadron Royal Flying Corps

RAF S.E.5a Lieutenant Richard Leighton 56 Squadron Royal Flying Corps

RAF S.E.5a Captain Cecil Arthur Lewis 61 Squadron Royal Air Force

RAF S.E.5a Captain R.G.Holt 61 Squadron Royal Air Force

RAF S.E.5a Captain Andrew Frederick Weatherby Beauchamp-Proctor 84 Squadron Royal Air Force

RAF S.E.5a Major Edward Corringham Mannock 85 Squadron Royal Air Force

RAF S.E.5a Captain C.J. Truran 143 Squadron Royal Air Force

RAF S.E.5a Lieutenant George Cox 2 Squadron Australian Flying Corps

RAF S.E.5a Lieutenant Frank Alberry 2 Squadron Australian Flying Corps

RAF S.E.5a F8010 Lieutenant Joseph Elwood Boudwin 25th Aero Squadron United States Air Service

RAF S.E.5a Major Reed Gresham Landis 25th Aero Squadron United States Air Service

RAF S.E.5a Komandir Ivan Ulyanovich Pavlov Tsentralnaya aviagruppa Yugo-zapadnogo fronta Voenno-Vozdushnye Sily Raboche-Krest'yanskoi Krasnoi Armii

RAF S.E.5a Kapitan Stefan Ciecierski 7 Eskadra Myśliwska im. Tadeusza Kościuszki Wojska Lotnicze

Siemens-Schuckert D.III Oberleutnant Ernst Udet Jasta 4 Luftstreitkräfte

Siemens-Schuckert D.III Leutnant Alfred Greven Jasta 12 Luftstreitkräfte

Siemens-Schuckert D.III Leutnant Oliver von Beaulieu-Marconnay Jasta 15 Luftstreitkräfte

Siemens-Schuckert D.III Leutnant Hermann Vallendors Jasta 15 Luftstreitkräfte

Siemens-Schuckert D.III Leutnant Joachin von Ziegesar Jasta 15 Luftstreitkräfte

Siemens-Schuckert D.III Leutnant Josef Veltjens Jasta 15 Luftstreitkräfte

Siemens-Schuckert D.III Leutnant Walter Göttsch Jasta 19 Luftstreitkräfte

Siemens-Schuckert D.III Leutnant Helmut Lange Kest 5 Luftstreitkräfte

Siemens-Schuckert D.IV Leutnant Hermann Becker Jasta 12 Luftstreitkräfte

Siemens-Schuckert D.IV - - Luftstreitkräfte


Wings of War - Immelmann

G, 2 x P maneuvre decks

Fokker E.III Oberleutnant Max Immelmann Feld Flieger Abteilung 62 Luftstreitkräfte

Fokker E.III Unteroffizier Ernst Udet Kampfeinsitzer Kommando Habsheim Luftstreitkräfte

Fokker E.III Hauptmann Hans Joachim Buddecke 6 Bölük Kuvva-i Havvaiye

Fokker A.III Leutnant Ludwig Hautzmayer Flik 19 Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen

Fokker E.III Poruchik Marko Parvanov Aeroplanno Otdelenie Vazduhoplavatelno Otdelenie

Fokker E.IV Leutnant Max Immelmann Feld Flieger Abteilung 62 Luftstreitkräfte

Fokker E.IV Leutnant Oswald Boelke Feld Flieger Abteilung 62 Luftstreitkräfte

Fokker E.IV Leutnant Otto Parschau Kampfgeschwader I Luftstreitkräfte

RAF D.H.2 Major Lanoe George Hawker 24 Squadron Royal Flying Corps

RAF D.H.2 Captain John Oliver Andrews 24 Squadron Royal Flying Corps

RAF D.H.2 Captain Robert Henry Magnus Spencer Saundby 24 Squadron Royal Flying Corps

RAF D.H.2 Leutnant William George Sellar Curphey 32 Squadron Royal Flying Corps

Morane Saulnier Type N Adjutant Jean Navarre Escadrille MS 12 Aéronautique Militaire

Morane Saulnier Type N 388 Sergent Eugène Gilbert Escadrille MS 23 Aéronautique Militaire

Morane Saulnier Type N Chaput's Morane Saulnier Sergent Jean Chaput Escadrille N 31 Aéronautique Militaire

Morane Saulnier Type N Sergeant Tone Hippolyte Paul Bayetto 3 Squadron Royal Flying Corps

Morane Saulnier Type N Podporuchik N.P. Kisilevich 8-oj Aviatsiyonnyj Otryad Istrebitelej Imperatorskij Voenno-vozdusnyh Flot

Halberstadt D.III Leutnant Otto Bernert Jasta 2 "Boelcke" Luftstreitkräfte


Wings of War - Hit and run

B, Q maneuvre decks

SPAD VII Capitaine Georges Guynemer N3 Aviation Militaire

SPAD VII Lieutenant Armand de Turenne 48me Escadrille Aviation Militaire

SPAD VII Caporal Eugene Bullard SPA 85 Aviation Militaire

SPAD VII Lieutenant Alberto Lello Portela SPA 124 Aviation Militaire

SPAD VII Caporal Vilém Stanovský SPA 158 Aviation Militaire

SPAD VII Sous-Lieutenant Georges Lachmann N581 Aviation Militaire

SPAD VII Captain William Jack Cochran-Patrick 23 Squadron Royal Flying Corps

SPAD VII Lieutenant Howard De Havilland 30 Squadron Royal Flying Corps

SPAD VII Sous-Lieutenant Charles Cislet 5è Escadrille de Chasse Aviation Militaire

SPAD VII Captain Robert Soubiran 103rd Pursuit Squadron United States Air Service

SPAD VII Sergent-chef Hodiera SPA.523 Srpska Avijatika

SPAD VII Tenente Ernesto Cabruna 77a Squadriglia Regio Esercito

SPAD VII S2489 Capitano Francesco Baracca 91a Squadriglia Regio Esercito

SPAD VII Podpraporshik M. I. Zembelevich 4-yj Korpusnoj Aviacionyj Otriad Imperatorskij Voenno-vozdusnyh Flot

SPAD VII Hauptmann Eduard Ritter von Schleich Jasta 21 Luftstreitkräfte

SPAD VII Leutnant Rudolf Friedrich Otto Windisch Jasta 32b Luftstreitkräfte

SPAD VII - 1-yj Morskoi Istrebitel’nyi Otryad Severnyi

Gidroaviadivizion VVS - RKKF

SPAD VII Podporucznik Mieczyslaw Sylwester Garsztka 7 Eskadra Lotnicza Wojska Lotnicze

SPAD VII - Getmanat and Directroija Povitrovvi Fl'ot

SPAD VII Nadporučík Josef Pospíšil 2. letecká setnina Ceskoslovenske Letectvo

SPAD VII Lochias Christoforos Stavropoulos Mira B Aeroporiki Ipiresia Stratou

Aviatik D.I Hauptman Karl Sabeditsch Fluggeschwader I Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen

Aviatik D.I Oberleutnant in der Reserve Bela Macourek Flik 1J Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen

Aviatik D.I Zugsfuhrer Franz Körty-Lalitz Flick 17D Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen

Aviatik D.I Offizierstellvertreter Frigyes Hefty Flik 42J Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen

Aviatik D.I Oberleutnant Frank Linke-Crawford Flik 60J Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen

Aviatik D.I Korporal Adolf Vizinger Flik 74J Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen

Aviatik D.I Korporal Milan Soviansky Flik 74J Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen

Aviatik D.I Flieger Feldwebel Karl Turek Flik 74J Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen

Aviatik D.I Feldpilot Korporal Josef Kunze Flik 74J Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen

Aviatik D.I Narednik Janko Colnar Letaiska Stotnija Ljubljana Država Slovencev, Hrvatov in Srbov


Wings of War - Crossfire

K, 2 x S maneuvre decks

Bristol F2B Fighter Lieutnant Andred Edward McKeever & Sergeant Leslie Archibald Powell 11 Squadron Royal Flying Corps

Bristol F2B Fighter Captain Alfred Clayburn Atkey & Lieutnant Charles George Gass 22 Squadron Royal Flying Corps

Bristol F2B Fighter Lieutnant Keith Rodney Park & Aircraftman 2nd Class H. Lindfield 48 Squadron Royal Flying Corps

Bristol F2B Fighter - 39 Squadron Royal Flying Corps

Bristol F2B Fighter Capitain D. W. Rutherford & Lieutnant J. McElligot 1 Squadron Australian Flying Corps

Bristol F2B Fighter - Koninklijke Luchtmacht

Bristol F2B Fighter Porucznik Waclaw Makowski & Podporucznik Robert Vanderauvera 1 Eskadra Wywiadowcza Wojska Lotnicze

Bristol F2B Fighter - - Fuerza Aerea Mexicana

Rumpler C.IV - 2.Marine Feld Flieger Abteilung Luftstreitkräfte

Rumpler C.IV - - Luftstreitkräfte

Rumpler C.IV - - Luftstreitkräfte

SAML S.2 Tenente Innocenzo Paroli & Tenente Livio Palazzi 113a Squadriglia Regio Esercito

SAML S.2 Capitano Mario Reboa & Capitano Silvio Morelli 115a Squadriglia Regio Esercito

SAML S.2 Caporale Giovanni Burigotto & Tenente Attilio Poppi 118a Squadriglia Regio Esercito

Phönix C.I Zugsführer Max Kauer & Oberleutnant Arnold Barwig Flik 28D Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen

Phönix C.I - Flik 23D Kaiserliche und Koenigliche Luftfahrtruppen

Phönix C.I - Letaiska Stotnija Ljubljana Država Slovencev, Hrvatov in Srbov

Phönix C.I - - Ceskoslovenske Letectvo